Menu Zamknij

Czy można trenować codziennie?

Udostępnij znajomym!

Czy można trenować codziennie i się nie przetrenować?

Dla wielu z nas trenowanie codziennie kojarzy się z przetrenowaniem i kontuzjami. Czy w dni “wolne” od treningów powinniśmy nic nie robić?

Ivan Nikolov Abadjiev, bułgarski trener i zawodnik w podnoszeniu ciężarów twierdził, że ludzki organizm jest w stanie przystosować się do codziennych treningów. Pomimo negatywnych opinii wielu ekspertów, którzy twierdzili, że trenowanie każdego dnia nie ma prawa zakończyć się sukcesem, Abadjiev trzymał się swojego.

Zawodnicy Ivan’a Abadjiev’a trenowali z bardzo dużą intensywnością, która wynosiła 90-95% maksymalnego ciężaru i osiągali zdumiewające wyniki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że program stosowali elitarni sportowcy, którzy nie stronili od sterydów.

Prawdopodobnie 99% amatorów (bez dopingu) nie będzie w stanie trenować z tak dużą intensywnością każdego dnia. Niektóre źródła podają, że jednak zdarzyły się takie osoby, które z sukcesem przeszły przez tę metodę, natomiast są to tylko wyjątki.

Zatem, czy osoba, która nie trenuje zawodowo, może ćwiczyć codziennie? Tak, pod warunkiem, że będzie różnicować intensywność.

Zmienność, czyli trenuj codziennie i rób postępy

Na pytanie, czy możemy trenować codziennie jest zbyt dużo zmiennych, aby odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od celów treningowych, wieku, stopnia wytrenowania, regeneracji czy ilości stresu w ciągu dnia.

Człowiek musi ruszać się codziennie. Niezależnie czy jest to spacer, trening siłowy czy jazda na rowerze. Jeśli to zaniedbamy, prędzej czy później, odbije się to na naszym zdrowiu.

Chodzić na spacery możemy, a nawet powinniśmy każdego dnia. Jedynym warunkiem jest to, aby nie przesadzać z jego długością. Należy wtedy różnicować objętość, czyli długość trasy. Sytuacja wygląda tak samo, np. w treningu z masą ciała.

Zadbaj o zmienność treningu i będziesz mógł trenować codziennie. Jednego dnia zrób więcej serii, a drugiego mniej. Trenowanie każdego dnia na najwyższych obrotach, będzie powodować przetrenowanie i kontuzje. (przynajmniej dla większości z nas).

Dla przykładu w poniedziałek możesz wykonać ciężki trening, we wtorek lekki, a we środę ciężki, bądź średni. Dzięki temu ćwiczysz codziennie, raz lżej, raz ciężej a organizm aktywnie się regeneruje.

Duża częstotliwość treningów w celu budowania siły?

Aby lepiej zrozumieć trening siłowy, należy sobie uzmysłowić, że budowanie siły nie ogranicza się tylko do zwiększania objętości mięśnia, lecz na zdolności wytworzenia jak największego napięcia.

Możesz być dużym, ciężkim kulturystą i podnosić śmieszne ciężary, albo możesz być znacznie mniejszy i silniejszy. Do rozwijania siły podejdź jak do uczenia się jakiejkolwiek innej umiejętności. Jeśli chcesz być dobrym piłkarzem, to trenujesz raz w tygodniu, czy jak najczęściej to możliwe?

W kwestii budowania siły trenowanie codziennie jest świetną opcją. Warto zapamiętać, aby nie doprowadzać się do skrajnego zmęczenia. Musisz być wypoczęty, skoncentrowany przed podejściem do kolejnego powtórzenia. – jest to możliwe trenując codziennie.

Codzienne trenowanie – aktywna regeneracja 

Jeśli danego dnia czujemy się zmęczeni, to, zamiast leżeć cały dzień warto się trochę poruszać, np. pójść na spacer. Dzięki temu poprawimy krążenie krwi, która dostarczy mięśniom substancje odżywcze, co przełoży się na lepszą regenerację.

Dochodząc do sedna sprawy, w dni „wolne” zrób sobie aktywną regenerację w dowolnej postaci. Może to być spacer, jazda na rowerze bądź wizyta na basenie. Chodzi o to, aby aktywność była umiarkowana i dostosować ją przede wszystkim pod swój stan zmęczenia. W wielu przypadkach rozruch będzie lepszym rozwiązaniem niż nierobienie nic.

__________________________________________________________

Dlaczego brak cierpliwości rujnuje Twoje postępy?

Jak zwiększyć siłę chwytu?

Jak powinien wyglądać skuteczny trening? Poznaj 5 zasad


Udostępnij znajomym!