Menu Zamknij

Dlaczego warto się codziennie ruszać?

Udostępnij znajomym!

Szybki rozwój technologii i dobrobyt doprowadziły do tego, że sporą część dnia spędzamy siedząc. Wbrew pozorom, siedzenie jest bardzo niezdrową pozycją dla naszego ciała. Ograniczony ruch mięśni w obrębie bioder powoduje, że przez długi czas są one w skróconej pozycji przez co stają się coraz bardziej spięte. Konsekwencją tego jest szereg problemów, takich jak bóle bioder, kolan czy kręgosłupa.

W kontekście zdrowego trybu życia, znacznie ważniejszy jest częsty i lekki ruch, a nie na odwrót. Załóżmy, że zapisujesz się na siłownie i systematycznie uczęszczasz na treningi w poniedziałki, środy i piątki. W skali tygodnia tylko 3 dni są aktywnie zagospodarowane, a resztę czasu (4 dni) spędzasz prawdopodobnie siedząc w pracy, szkole czy domu.

Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest aktywność fizyczna, która będzie wykonywana często i regularnie. Jako przykład weźmy spacer. Spacerować można bardzo często, bez obaw o przemęczenie. Taki wysiłek nie tylko dostarczy mięśniom świeżej krwi, ale również rozrusza biodra w większym zakresie, podniesie poziom energii i dotleni mózg. Bez wątpienia wpłynie to na produktywność i samopoczucie na resztę dnia.

Jakie są zalety regularnego ruchu?

  • Aktywny odpoczynek – uważa się, że dni wolne od ćwiczeń należy przeznaczyć na całkowity odpoczynek od wysiłku fizycznego. To duży błąd, ponieważ brak ruchu wydłuży czas na regenerację. Nie mówię tu o pokonywaniu maratonów, ale o zwykłym chodzie. Aktywny odpoczynek w formie spaceru będzie na pewno lepszy niż jego brak. Przyspieszy proces regeneracji i przygotuje organizm do kolejnego treningu.
  • Samodyscyplina – bycie konsekwentnym nawet w najprostszych czynnościach pozwoli ci zrozumieć, jak cenne jest pielęgnowanie właściwych nawyków. Zdobyte doświadczenie sprawi, że będzie ci łatwiej stać się systematycznym w innych działaniach, niekoniecznie związanych ze sportem.
  • Samopoczucie – nawet jeśli czujesz się kompletnie zmęczony i osłabiony, to poświęcenie czasu na ruch w najprostszej formie sprawi, że przygnębienie prawdopodobnie minie. Eksperci twierdzą, że ludziom cierpiącym na depresje brakuje w dużej mierze kontaktu z naturą i ruchem.
  • Stawy – pierwszym krokiem do zachowania zdrowych stawów jest korzystanie z ich ruchomości w pełnym, zdrowym zakresie. Jeśli spędzasz sporo czasu na krześle, zwykły spacer będzie ulgą dla stawów biodrowych.
  • Kreatywne myślenie – jeśli twoja praca wymaga kreatywnego myślenia, zrobienie sobie przerwy na dotlenienie mózgu będzie strzałem w dziesiątkę. Zostało już to wielokrotnie sprawdzone, że ruch na świeżym powietrzu w porównaniu z siedzeniem przed książkami sprzyja lepiej na pracę mózgu. Warto zachować równowagę i łączyć jedno z drugim.

Zobacz również:

Jak stać się silnym, bez zwiększania masy ciała?

Czy można trenować codziennie?

Trening bez sprzętu – jak się rozwijać?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *