Menu Zamknij

Przysiad klasyczny vs. przysiad na jednej nodze

Udostępnij znajomym!

Przysiad na jednej nodze jest znakomitym ćwiczeniem na rozwój siły i poprawę ogólnej sprawności ciała, jednak to dzięki przysiadom klasycznym na dwóch nogach możemy zmaksymalizować wyniki siłowe i spotęgować wzrost mięśni. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są różnice między tymi ćwiczeniami i która opcja będzie lepsza dla ciebie, czytaj dalej.

Przysiad obunóż dla ogromnej siły i masy mięśniowej

Jeżeli zależy ci przede wszystkim na maksymalnych wynikach siłowych i większym wzroście mięśni, przysiady wykonywane na dwóch nogach zdecydowanie górują nad przysiadami jednonożnymi.

Siła maksymalna – Stanie na dwóch kończynach jest znacznie stabilniejszą pozycją niż na jednej, a to przekłada się na możność używania większych obciążeń. Nie musisz zawracać sobie głowy utrzymywaniem równowagi, jak ma to miejsce w trakcie “pistoletów” (przysiad na jednej nodze). Za pomocą tego ćwiczenia możesz dążyć do naprawdę wysokiego tonażu i osiągnąć świetne wyniki w sile maksymalnej.

Większe przyrosty – Możliwość używania większych ciężarów sprzyja budowaniu mięśni. Jeśli zdecydujesz się na pistolety z dodatkowym obciążeniem, to i tak nie będziesz w stanie przeciążyć organizmu tak dużym obciążeniem jak na dwóch nogach. Nie tylko rozwój siły będzie mniejszy, ale też mięśnie nie dostaną tak dużego bodźca do wzrostu.

Ponadto przysiady obunóż mocniej rozciągają mięśnie przywodziciele ud (znajdujące się po wewnętrznej stronie ud), a mięsień rozciągnięty pod wpływem oporu prowadzi do jeszcze większej hipertrofii.

Przysiad jednonóż na rozwój siły, koordynacji i równowagi

Choć przysiady na jednej nodze przegrywają w wielu kwestiach z klasyczną wersją, to i tak jest to nadal wartościowe ćwiczenie pozwalające stopniowo zwiększać siłę i ogólną sprawność ciała.

Siła relatywna – Osoby, którym zależy na wzmocnieniu nóg przy jak najmniejszym zwiększania ich rozmiarów, powinny zainteresować się przysiadami na jednej nodze. Jak już wspomniałem wcześniej, wynika to głównie z tego, że nie da się robić pistoletów z dużym obciążeniem. Stoimy tylko na jednej kończynie, więc stabilność jest mniejsza. Wówczas musimy dodatkowo koncentrować się na utrzymywaniu równowagi.

Mimo wszystko, przysiad na jednej nodze jest ćwiczeniem siłowym z możliwością progresji, więc wciąż jest to doskonałe narzędzie do budowania siły.

Przełożenie na inne aktywności – W trakcie wykonywania różnych czynności, raz obciążamy jedną nogę, a potem drugą. Chodzenie, bieganie, skakanie, kopanie… Pistolety są zatem doskonałym wyborem jeśli chcesz zadbać o swoją sprawność i poprawić jakość wykonywania innych ruchów.

Które ćwiczenie będzie dla mnie lepsze?

Przysiad na jednej nodze sprawdzi się rewelacyjnie dla każdego, kto nie chce budować wielkich nóg, a mimo to być silnym. Aby je wykonywać, nie potrzebujesz specjalnego miejsca ani sprzętu. W momencie, gdy ćwiczenie stanie się zbyt łatwe, możesz zaopatrzyć się w odważniki kulowe i stopniowo dążyć do większego tonażu. Jeśli nie masz kettlebells, możesz improwizować i skorzystać z dowolnego obciążenia. Nie zbuduje to wielkich nóg, ale nie to jest celem tego ćwiczenia.

Jeżeli interesuje cię tylko i wyłącznie maksymalna siła i rozwój swojej muskulatury, przysiady tradycyjne będą niezaprzeczalnie najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, że nie musisz ograniczać się tylko do jednej wersji. Na przykład przysiady ze sztangą możesz robić jako główny trening, a pistolety mogą być rozgrzewką, lub aktywną regeneracją w dni nie treningowe.

Zobacz również:

-> Jak długo odpoczywać między seriami – Badania naukowe
-> Jak spalać więcej kalorii po zakończeniu treningu? Wskaźnik EPOC
-> Podciąganie na drążku vs Ściąganie drążka wyciągu górnego – 5 różnic


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *