Menu Zamknij

Poprawna technika ćwiczeń – dlaczego jest tak ważna?

Udostępnij znajomym!

Niezależnie od tego, czy trenujesz rekreacyjnie czy może jesteś doświadczonym sportowcem, poprawna technika wykonywanego ćwiczenia zawsze powinna być priorytetem. Aby móc trenować jak najdłużej bez kontuzji oraz uzyskiwać jak najlepsze rezultaty, nigdy nie warto poświęcać techniki na rzecz zwiększania ciężaru czy liczby powtórzeń. Wykonywanie ćwiczeń według zaleceń jest kluczem do uniknięcia wielu niepotrzebnych kontuzji i angażowaniu tych grup mięśniowych, które chcesz wzmocnić.

Poprawna technika zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów

Trudne i skomplikowane ćwiczenia nie są przyczyną kontuzji, lecz ich nieumiejętne wykonywanie. U osób mniej doświadczonych często można spotkać się z twierdzeniem, że martwego ciągu należy unikać, ponieważ jest ćwiczeniem niebezpiecznym dla kręgosłupa. To nie martwy ciąg jest zły sam w sobie, tylko sposób w jaki go wykonujesz.

Na przykład garbienie się przy użyciu dużego obciążenia narzuca spory stres na wrażliwe struktury, co w konsekwencji może spowodować poważne urazy pleców. Prawidłowa technika z prostym kręgosłupem pozwoli rozłożyć ciężar na potężne mięśnie pleców, pośladków i całej reszty ciała. W ten sposób pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – wzmacniamy te mięśnie, na których nam zależy oraz uzyskujemy maksymalne bezpieczeństwo.

Trenując technicznie szybciej osiągniesz swój cel

Głównym założeniem poprawnego wykonywania ćwiczeń jest zapobieganie kontuzjom, aby móc ciągle iść naprzód. Jeżeli stopniowo progresujesz, stajesz się coraz silniejszy, podnosisz coraz więcej, ale robisz to kosztem bezpieczeństwa – prędzej czy później jakaś kontuzja się pojawi. Wówczas trzeba będzie całkowicie lub częściowo zrezygnować z ulubionych ćwiczeń i zająć się naprawianiem powstałych szkód. Patrząc długoterminowo, osoba progresująca powoli, ale z poprawną techniką w dalszej perspektywie zajdzie zdecydowanie dalej.

Co więcej, perfekcyjna technika pozwala angażować te mięśnie, które chcemy stymulować. Jeżeli wykonujesz crossfitowe podciągnięcia, które koncentrują się na bujaniu całym ciałem, zamiast używania siły ramion i pleców, zapomnij o silnych ramionach i grzbiecie. Jeżeli nie ściągniesz łopatek podczas wyciskania na ławce, mięśnie piersiowe nie będą odpowiednio zaangażowane.

Nieustanne doskonalenie naszej techniki pomaga stać się silniejszym. Na pewno nie raz słyszałeś zdanie, że ktoś nie ma siły, ale za to „ma technikę”. Faktem jest, że ruch z poprawną techniką pozwoli wygenerować więcej siły.

Trudno jest wykonać pompki w staniu na rękach bez podparcia, podczas gdy nie masz opanowanej równowagi i nie wiesz jak zachować się podczas utraty balansu. Każdy trening siłowy polega na szlifowaniu ruchu i unikaniu błędów, bo każdy niewielki błąd prowadzi do spadku siły.

Zawsze myśl o poprawnej technice, żeby uniknąć nadmiernego zmęczenia

Trenując według zaleceń jesteśmy w stanie wykonać więcej pracy przy zachowaniu mniejszego poziomu zmęczenia. Robienie ćwiczeń „byle jak” wpływa negatywnie na jakość treningu i może powodować większe zmęczenie organizmu. Z kolei wyższy poziom zmęczenie to również wydłużony czas na regenerację, która odgrywa kluczową rolę w uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów. Ruchy bardziej ekonomiczne pozwalają nam trenować intensywniej, co w dalszej perspektywie przełoży się na lepsze wyniki.

Warto wspomnieć, że kiedy mowa o technice, wiele osób kompletnie ignoruje sposób oddychania. Właściwy wzorzec oddychania będzie zależał od charakteru ćwiczenia i ma ogromny wpływ na ergonomię ruchu. W cięższych ćwiczeniach typu przysiad z dużym ciężarem, wstrzymywanie oddechu jest bardzo korzystne, natomiast ten sam manewr podczas bicia rekordu w pompkach na liczbę powtórzeń stanowczo odpada. Niekontrolowanie wdechów i wydechów może bardzo szybko doprowadzić do przedwczesnego zmęczenia i spadku sił.

Przeczytaj także:


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *