Menu Zamknij

Podciąganie na drążku vs. ściąganie drążka wyciągu górnego – 5 różnic

podciąganie vs ściąganie drążka
Udostępnij znajomym!

Które ćwiczenie jest lepsze, ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki czy podciąganie się na drążku? Podciąganie na drążku jest ćwiczeniem bardziej zaawansowanym niż ściąganie drążka. Dzięki niemu zaangażujesz do pracy więcej mięśni i będziesz sprawniejszym człowiekiem. Gdybym miał wybrać jedno z tych ćwiczeń, bez chwili zawahania wybrałbym podciąganie.

Różnica 1: Praca mięśni

Na pierwszy rzut oka oba ćwiczenia wydają się angażować te same grupy mięśniowe. Sam zwis na drążku wymaga od ciebie w miarę silnego chwytu oraz spiętych mięśni brzucha w celu utrzymania stabilizacji. W przypadku treningu na maszynie, gdzie ściągasz drążek, nie musisz myśleć o niczym innym, jak tylko o ściąganiu drążka.

Zatem w podciąganiu na drążku działa więcej mięśni niż przy ściąganiu drążka, co jest ogromną zaletą, jeśli chcesz poprawić swoją koordynację i rozwinąć ogólną siłę.

Różnica 2: Poziom trudności

W klubach fitness prawdopodobnie większość osób woli ściągać drążek wyciągu górnego w przeciwieństwie do podciągania się na drążku. Wynika to z dwóch przyczyn. Albo trenujący jest początkującym i nie jest jeszcze gotowy na podciąganie, albo zaawansowany, który nie potrafi się podciągać i szuka pseudointelektualnych wyjaśnień, dlaczego ściąganie drążka jest lepsze od podciągania.

Jeżeli nie masz siły aby wykonać choć jednego podciągnięcia na drążku, nie oznacza to, że musisz korzystać z wyciągu górnego, aby zbudować fundamentalną siłę. Możesz to zrobić stosując podciąganie za pomocą gum oporowych oraz wykonując trening ekscentryczny i izometryczny. W skrajnych sytuacjach trzeba będzie zadbać o zrzucenie zbędnych kilogramów.

Podciąganie jest znacznie trudniejsze, ale za to niesie znacznie więcej zalet niż ściąganie drążka wyciągu górnego.

Różnica 3: Dostępność i wygoda

Kolejną istotną zaletą podciągnięć jest to, że możesz podciągać się praktycznie wszędzie, gdzie tylko masz dostęp do stabilnego elementu na którym możesz zawisnąć. Zakup drążka do futryny jest tani i każdy może sobie go zamontować w domu. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć w domowych warunkach bez problemu znajdziesz miejsca z przyrządami do ćwiczeń. W przypadku ściągania drążka musisz mieć dostęp do maszyny, co często wiąże się z zakupem karnetu na siłownie.

Różnica 4: Regulacja intensywności

W tym przypadku wygrywa ściąganie drążka, ponieważ bez względu na swoją wagę możesz dostosować bardzo niskie obciążenie pod własne możliwości. Jeżeli ważysz sporo i twoja siła jest na niskim poziomie, sam zwis na drążku staje się nie lada wyczynem. Podciągając się na drążku już na samym starcie musisz posiadać wystarczająco siły, aby móc podciągnąć swój ciężar ciała.

Warto wspomnieć, że kiedy już opanujesz podciąganie na drążku, wówczas możesz zwiększyć trudność ćwiczenia poprzez dodatkowy ciężar, lub skorzystać innych wariacji ćwiczenia. Przykładem trudniejszej odmiany podciągnięć jest podciąganie jednorącz z asystą. Ta odmiana znacząco przełoży się na większą intensywność, bez konieczności dodawania ciężarów.

Różnica 5: Stosunek siły do wagi ciała

Aby być w stanie podciągać się na drążku, twój stosunek siły do masy ciała musi być jak najwyższy. Oznacza to, że osoba otyła bez rozwiniętych mięśni będzie mieć ogromne problemy z ćwiczeniami z masą własnego ciała. Sytuacja wygląda nieco inaczej przy ściąganiu drążka na maszynie, ponieważ waga ciała nie odgrywa tutaj większej roli.

Jest to istotna różnica właśnie dla osób, którym zależy na szczupłej i silnej sylwetce. Przy ściąganiu drążka na maszynie nie będziesz zwracać dużej uwagi na swoją masę ciała, co z kolei wygląda zupełnie inaczej przy podciąganiu na drążku.

Jeżeli Twoim celem jest poprawa siły z jednoczesnym utrzymaniem atletycznej sylwetki i zastanawiasz się co wybrać, bez wahania wybierz podciąganie na drążku.

__________________

Zobacz również:

Jak stać się silnym, bez zwiększania masy ciała?

Czy można trenować codziennie?

Trening bez sprzętu – jak się rozwijać?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *