Ćwiczenia takie jak pompki, przysiady, mostki czy podciągnięcia na drążku są znane od zawsze. Wielu sportowców nie docenia jednak wartości tych podstawowych ćwiczeń, nie wspominając o trudniejszych wersjach.
Niestety współczesna moda na bycie „fit” zepchnęła na bok fundamentalny trening z oporem własnego ciała. Liczą się mięśnie „pokazowe”, a nie funkcjonalne, które przydają się w codziennym życiu.
Czym jest kalistenika?
Różne źródła podają, że określenie „kalistenika” powstało z dwóch grecki słów. „kallos”, które oznaczało piękno, a „sthenos” siłę. Nie da się ukryć, że kalistenika harmonijnie rozwija sylwetkę, ponieważ oporem jest nasz własny ciężar. Dodatkowo, poza zbudowaniem ogromnej siły, możemy rozwijać umiejętności, które wyglądają bardzo efektownie.
Wszystkie ćwiczenia, które nie wymagają specjalnego sprzętu, można określić mianem ćwiczeń kalistenicznych. Nasz trening może składać się ze sprintów, skoków, pompek, mostków, przysiadów, podciągnięć i wielu innych ćwiczeń.
Kalistenika to trening funkcjonalny, czyli taki, który udoskonala ruchy, które przydają się podczas codziennych czynności oraz w innych aktywnościach. Warto pamiętać, że jest to świetny trening rozwijający fundamentalną siłę i koordynację ruchową. Wielu wybitnych sportowców, takich jak zapaśnicy czy zawodnicy MMA stosują trening z masą ciała.
Koniec z wymówkami
Największą zaletą treningu „bodyweight” jest brak kosztów. Nie potrzebujesz kompletnie nic, aby zacząć trening od zaraz. Jedynie, co może Ci się przydać, to trochę wolnego miejsca i wiedza, jak zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Dla nieco bardziej zaawansowanych konieczny jest drążek, lub coś, na czym można się zawiesić rękoma. W zasadzie można nawet robić podciągnięcia na drzwiach, jednak należy być ostrożnym, aby ich nie urwać.
Zakup drążka rozporowego do drzwi nie jest wielkim wydatkiem. Efekty, jakie można uzyskać dzięki podciąganiu na drążku są zdumiewające, dlatego warto się w niego zaopatrzyć.
Kalistenika czy ciężary, co lepsze?
Często napotykam na porównania, „co lepsze” trening z ciężarami czy bez? Odpowiedź jest bardzo prosta – jedno uzupełnia drugie. Według mnie, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych aktywności. Każdy rodzaj treningu ma swoje wady i zalety i wszystko będzie zależne od Twojego celu.
Ćwiczenia za pomocą własnej masy zmuszają ciało do pracy w synergii, co jest ogromną zaletą, natomiast zewnętrzny ciężar pozwala łatwiej i szybciej robić postępy. Przysiady ze sztangą i martwe ciągi bardzo sprawnie rozbudują dolną część ciała, co w kalistenice jest znacznie trudniejsze.
Warto też dodać, że dzięki ciężarom zewnętrznym mamy możliwość izolowania danego mięśnia, co umożliwi lepsze jego rozbudowanie.
Cierpliwość to podstawa
Ten sport wymaga sporo cierpliwości, stąd można założyć, dlaczego nie jest tak popularny jak chociażby kulturystyka. Trening na siłowni daje nam bardzo szybkie rezultaty, jeśli chodzi o budowanie siły i masy mięśniowej. Mamy możliwość łatwego zwiększania ciężaru dodając kolejne talerze.
W kalistenice jest znacznie trudniej. Ćwiczenia są bardzo złożone, przez co musimy zwracać szczególną uwagę na technikę. Ułatwianie czy utrudnianie ćwiczeń nie ogranicza się do zdjęcia/dodania obciążenia. Wiele elementów kalistenicznych wymaga równowagi i koordynacji ruchowej, co mocno komplikuje ćwiczenie.
Ćwiczenia można wykonywać na wiele różnych sposobów, np. poprzez zmianę ułożenia rąk, kątów nachylenia czy dodania gum oporowych. Do pewnego momentu rozwiniemy siłę i masę, jednak z czasem trzeba będzie w jakiś sposób utrudnić trening. Poza tym rezultaty nie są tak szybkie jak na siłowni, aczkolwiek efekt końcowy jest tego wart.
Cel treningowy
Zanim zaczniesz, ustal swój cel treningowy. Wszystko sprowadza się do tego, co chcemy osiągnąć. Jeżeli Twoją ambicją jest estetyczna sylwetka, sprawność, siła czy wytrzymałość to jak najbardziej jesteś w stanie to osiągnąć bez dodatkowego sprzętu i nie potrzebujesz kupować drogich karnetów.
Na początek określ, do jakiej mety chcesz dotrzeć, a potem wybierz drogę. Droga to Twój trening i styl życia. Wykonaj ten pierwszy krok, a zobaczysz, że nie jest to takie trudne.
Podsumowanie
Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu ani dodatkowego miejsca, aby zacząć rozwijać siłę, sprawność, mobilność, wytrzymałość czy kształtować sylwetkę. Możesz zyskać zdumiewające wyniki, jeżeli tylko poświęcisz temu odpowiednią ilość czasu.
_____________________________________________________
Nie masz czasu na trening? – Trening obwodowy
5 powodów, dla których warto regularnie trenować
Jak zmotywować się do działania?