Mięśnie antagonistyczne, synergistyczne i agonistyczne pełnią niezwykle ważną funkcję w maksymalizacji siły mięśniowej i poprawie ogólnej sprawności fizycznej. Gdy równowaga mięśniowa jest zaburzona, układ nerwowy ogranicza zdolność generowania siły, a to z kolei prowadzi do kiepskiej wydajności i zwiększa szanse wystąpienia urazów.
Mięśnie agonistyczne
Gdyby zapytać dowolnej osoby z ulicy o to, który mięsień jest trenowany przy zginaniu łokci z obciążeniem w dłoni, prawdopodobnie każdy odpowiedziałby, że biceps (lub dwugłowy ramienia). Faktem jest, że w trakcie tego ruchu biceps jest głównym „silnikiem” odpowiadającym za zginanie stawu łokciowego, dlatego w tym przykładzie spełnia on zadanie agonisty.
Niemniej jednak biceps nie jest jedynym pracującym mięśniem w tym ruchu. Nie da się w pełni wyodrębnić tylko jednego mięśnia. Biceps działa najmocniej, ale są jeszcze inne mięśnie, które mu pomagają. Mianowicie chodzi o synergistów i antagonistów.
Mięśnie synergistyczne
Podczas gdy biceps wykonuje główną część pracy w trakcie uginań łokci, jest on również wspierany przez mięsień ramienny i mięsień ramienno-promieniowy. Dzięki synergistom ruch staje się wydajniejszy i bezpieczniejszy. Bez wątpienia pobudzenie do pracy większej liczby mięśni sprzyja generowaniu większej siły i skutkuje mniejszymi przeciążeniami tylko jednego mięśnia.
Mięśnie antagonistyczne
Mięśnie wykonujące przeciwstawny ruch do agonistów są nazywane antagonistami. Kiedy agonista się kurczy, antagonista musi się rozluźnić, aby ruch mógł zostać precyzyjnie wykonany. W momencie, gdy głównym mięśniem wykonującym pracę jest biceps, w rolę antagonisty wchodzi triceps. Triceps odpowiada za prostowanie łokci, co jest zupełnym przeciwieństwem działań dwugłowego ramienia.
Gdybyśmy jednak wzięli pod uwagę inne ćwiczenie, dajmy na to prostowanie łokci na triceps, wówczas antagonistą byłby biceps, natomiast agonistą triceps. W takim przykładzie trójgłowy ramienia wykonywałby swoje podstawowe zadanie, jakim jest prostowanie łokci, natomiast stojący po przeciwnej stronie biceps uległby wydłużeniu.
-
Przeczytaj także: