Menu Zamknij

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

jak zmotywować się do ćwiczeń
Udostępnij znajomym!

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z niezwykłych korzyści płynących z regularnie wykonywanego treningu fizycznego, natomiast nie każdy potrafi znaleźć w sobie impuls do działania. Jeśli należysz do tych osób, w tym wpisie omówię trzy proste i skuteczne sposoby na to jak zmotywować się do ćwiczeń.

Nastaw się na stopniowe zwiększanie poprzeczki

Co najbardziej zniechęca do działania? Brak rezultatów naszej pracy. Jeżeli ktoś wkłada sporo wysiłku w trening i nie widzi żadnych zmian, trudno się dziwić, że tak wiele osób odpuszcza.

Pierwszą przyczyną braku efektów może być to, że twoje treningi są zbyt ciężkie już od samego początku. Trening powinien nabierać rozpędu z czasem. Jeśli poprzeczka jest postawiona zbyt wysoko, w jaki sposób zamierzasz progresować dalej? Musisz zostawić sobie jakąś rezerwę, aby mieć pewność, że na kolejnej sesji będziesz w stanie wykonać więcej pracy.

Następnie nastaw się na stopniowe podwyższanie poprzeczki z treningu na trening, lub co kilka treningów. Możesz to robić poprzez dodanie jednego powtórzenia więcej, jednej serii więcej lub używając większego ciężaru, jeśli ćwiczysz z zewnętrznym obciążeniem.

Ważne jest to, by ciągle być nastawionym na progres. Z biegiem czasu zauważysz, że twoja siła się poprawiła i z większą łatwością radzisz sobie z ćwiczeniami, które wcześniej sprawiały problem.

Unikaj chaosu i trenuj według planu

Niezwykle ważne jest zaplanowanie jakie ćwiczenia zamierzasz wykonać, w jakiej kolejności, z jaką długością przerw między seriami itd. Jeśli trenujesz spontanicznie i na każdym treningu wykonujesz inne ćwiczenia, to w konsekwencji trudniej będzie się zorganizować i zmierzyć rezultaty.

Łatwiej jest zachęcić się do ćwiczeń jeśli mamy z góry ustalone co należy zrobić. W ten sposób również oszczędzimy masę czasu, bo już wszystko zostało zaplanowane wcześniej.

Jeśli nie możesz zmotywować się do ćwiczeń, poświęć tylko 10 minut

W momencie gdy nie możesz zmotywować się do ćwiczeń fizycznych, sama myśl o konieczności poświęcenia godziny na ruch nie jest zachęcająca. Dobrą metodą na uporanie się z tym problemem jest postanowienie, że poświęcisz na trening tylko 10 minut zamiast całej godziny.

Wobec tego ustal, że cały trening potrwa tylko 10 minut, w których zmieścisz się z rozgrzewką i na tym zakończysz. Bardzo prawdopodobne, że na rozgrzewce się nie skończy.

Wysiłek fizyczny spowoduje wydzielanie endorfin, ty poczujesz się znacznie lepiej, a 60 minutowy trening stanie się dużo prostszy. Ta technika jest niezwykle skuteczna, ponieważ pomoże ci w dość bezbolesny sposób wykonać ten pierwszy krok. Paradoksalnie, myśl o działaniu jest o wiele bardziej męcząca aniżeli samo działanie.


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *