Menu Zamknij

Jak pokonać stres? Poznaj 5 sposobów

Udostępnij znajomym!

Ciągły stres wynikający z codzienności jest nie tylko źródłem gorszego samopoczucia, szeregu problemów zdrowotnych, ale również koliduje z celami sportowymi. Z drugiej strony, stres jest koniecznym bodźcem do rozwoju. Stres przejściowy z jakim mamy do czynienia np. podczas ćwiczeń fizycznych lub gdy doświadczamy czegoś nowego jest koniecznością. Bez niego nie zrobimy kroku na przód.

W trakcie treningu źródłem stresu są ćwiczenia, których celem jest zaburzenie homeostazy, czyli równowagi organizmu. Jeśli nie przekroczysz progu własnych możliwości regeneracyjnych, to po okresie odpoczynku następstwem będzie adaptacja (postęp). Po ciężkiej jednostce treningowej ciało musi przygotować się na kolejne wyzwania. Nadmiar stresu pochodzący z treningu oraz z codzienności utrudni ten proces, co przełoży się na gorsze efekty.

Wiele osób popełnia ten błąd, że traktuje czas na trening jako całkowicie odrębny element swojego życia. I choć w pełni zrozumiały jest fakt, że trening jest dodatkiem do życia, to jednak mądre zarządzanie czasem po treningu spotęguje jego rezultaty i zredukuje poziom stresu. Uświadomienie sobie tego faktu jest już połową sukcesu.

Najpierw wypisz na kartce źródła stresu

W pierwszym kroku warto jest zanotować na kartce co jest przyczyną stresu. Przerzucenie swoich myśli i problemów na kartkę papieru i umieszczenie jej w widocznym miejscu jest bardzo skuteczne. Nasz mózg skupia się na problemie i szuka rozwiązań, jak sobie z tym poradzić. Dzieje się to nawet podczas snu.

Niewysypianie się, oglądanie telewizji, przebywanie z toksycznymi ludźmi, spożywanie śmieciowego jedzenia to tylko kilka z tych najpowszechniejszych stresorów. Jeśli dotyczą one Ciebie koniecznie je zapisz. Całkowite pozbycie się stresu jest raczej niemożliwe, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z jego istnienia i każdego dnia próbować go minimalizować. Po sporządzeniu listy przyszedł czas na działanie.

Nie oglądaj telewizji

Ludzie uwielbiają nieustannie słuchać o tym, co złego wydarzyło się na świecie. W ten sposób non-stop przejmują się sytuacjami, na które nie mają wpływu. Marnują setki godzin na negatywne myśli. Wyrzucenie telewizora przez okno to dobra decyzja, jednak może być zagrożeniem dla osób trzecich. Proponuję pozbyć się go w inny, bezpieczniejszy sposób.

Jeśli jednak masz problem z zaprzestaniem słuchania tych bzdur, trzeba będzie podmienić ten zwyczaj na coś innego. Dobrym rozwiązaniem jest zamienienie go na przyjemniejsze i bardziej wartościowe zajęcie jak chociażby czytanie książek, słuchanie muzyki, oglądanie filmów itd. Znajdź książki, muzykę lub inne hobby, które lubisz. Celem jest odciągnięcie Twojej uwagi od codzienności. Doświadczenie oraz badania jasno wskazują, że np. czytanie działa odprężająco na nasz mózg.

Pamiętaj o poprawnym oddychaniu

Oddech jest kontrolowany automatycznie przez układ nerwowy lub świadomie przez nas samych. Daje nam to sporą przewagę, ponieważ możemy w każdej chwili zredukować poziom stresu z własnej woli. Ważną wskazówką jest to, aby oddychać nosem i skupić się na używaniu przepony. Wyobraź sobie, że powietrze wciągane przez nos wędruje do brzucha, a nie nadmiernie do klatki piersiowej. Oczywiście jest to uproszczenie, ponieważ płuca są wypełniane powietrzem i napierają na przeponę w stronę brzucha.

Znanym ćwiczeniem wśród aktorów/piosenkarzy jest położenie jakiegoś przedmiotu na brzuchu podczas gdy leżymy na plecach. Następnie oddychaj głęboko przez nos tak, aby leżący przedmiot się unosił. W ten sposób trenujesz mięsień zwany przeponą. W trakcie dnia warto sobie jak najczęściej przypominać o kontroli oddechu właśnie w ten sposób. Możesz zrobić sobie to ćwiczenie codziennie rano i wieczorem po parę minut.

Zwróć szczególną uwagę na regenerację

Brak wystarczającej dawki odpoczynku w postaci snu powoduje, że w ciągu dnia czujemy się jak zombie. Nie dość, że poziom stresu jest podwyższony, to jeszcze odczuwamy większy głód. Chęć szybkiego zaspokojenie głodu może prowadzić do sięgania po mało wartościowe jedzenie, czego konsekwencją będzie otyłość oraz dodatkowe komplikacje ze zdrowiem. Podczas snu nasz organizm wytwarza bardzo ważne hormony, które wpływają na poprawne funkcjonowanie organizmu. Warto jest usprawnić zarządzanie swoim czasem i przeznaczyć te 7-9 godzin na sen.

Unikaj nadmiaru ćwiczeń

Bez większego wysiłku możemy znaleźć w internecie trenerów personalnych promujących ćwiczenia w rodzaju „cuda na kiju”, które „musisz” dodać do swojego planu. Im więcej ćwiczeń masz w treningu, tym większe prawdopodobieństwo, że się przetrenujesz. Przetrenowanie jest konsekwencją dużej ilość nagromadzonego stresu z równoczesnym ignorowaniem odpoczynku. Skup się tylko na tym, co jest dla Ciebie ważne w danym momencie. Pamiętaj o szczegółach i unikaj zbędnej komplikacji.

 

Czy trening siłowy jest niebezpieczny?

Co jest przyczyną obolałości mięśniowej (zakwasy)?

Dlaczego warto się codziennie ruszać?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *