Menu Zamknij

Jak spalać więcej kalorii po zakończeniu treningu? Wskaźnik EPOC

spalić tłuszcz bez utraty mięśni
Udostępnij znajomym!

Zastanawiasz się jak możesz zacząć spalać kalorie nawet wtedy gdy nic nie robisz? Kiedy myślisz o odchudzaniu masz w głowie tylko długotrwałe i monotonne treningi wytrzymałościowe? Nie lubisz poświęcać dużo czasu na ćwiczenia?

Aby spalać tłuszcz, wcale nie potrzebujesz robić cardio. Sekretem spalania ogromnych ilości kalorii jest trening siłowy, dzięki któremu wzmocnisz mięśnie i podkręcisz swój metabolizm.

Czym jest EPOC?

EPOC jest akronimem od nazwy „Excess Postexercise Oxygen Consumption”, czyli nadmierna konsumpcja tlenu po treningu. Dzieje się tak ponieważ intensywny wysiłek zaburza równowagę organizmu (homeostazę), a ten w odpowiedzi na to zrobi wszystko, aby wrócić do stanu sprzed treningu. W trakcie odpoczynku mają miejsce procesy regeneracyjne, przez co wydatek energetyczny jest wyższy.

Porównując trening siłowy do treningu aerobowego (cardio), ten pierwszy jest bardziej intensywny i prowadzi do znaczących uszkodzeń mięśniowych. Konsekwencją tego po treningu jest większe zapotrzebowanie na energię, aby wspomóc regenerację.

Jak trenować, aby spalać więcej kalorii po treningu?

W celu spalenia dodatkowych kalorii, najpierw należy wybrać odpowiedni rodzaj treningu. Najlepszym rozwiązaniem jest trening anaerobowy, inaczej nazywany „beztlenowym”.
Trening anaerobowy to bardzo intensywny wysiłek, którego długość serii trwa nie dłużej niż 12-15 sekund.

Powoduje on powstawanie uszkodzeń mięśniowych, które muszą zostać odbudowane podczas regeneracji. Do treningu beztlenowego możemy śmiało zaliczyć sprint, trening ze sztangą, kettlebell, gimnastyka i wiele więcej.

Warto wspomnieć, że podczas wysiłku beztlenowego rekrutowane są do pracy włókna szybkokurczliwe charakteryzujące się zdolnością do generowania dużej siły. Włókna szybkokurczliwe są bardziej podatne na zwiększanie swoich rozmiarów. Jest to kolejna istotna zaleta, ponieważ organizm w celu utrzymania masy mięśni musi ciężej pracować, a to prowadzi do spalania dodatkowych kalorii.

Podsumowanie:

  • Żeby spalać tłuszcz nie musisz trenować aerobowo (cardio).
  • Trening siłowy pozwala spalić dodatkowe kalorie długo po zakończeniu ćwiczeń.
  • Wzrost masy mięśniowej podkręca metabolizm, co z kolei prowadzi do większego wydatkowania energii.
  • Excess Postexercise Oxygen Consumption (EPOC) jest to wskaźnik określający ile organizm potrzebuje energii aby wrócić do stanu sprzed treningu.
  • Im bardziej intensywny trening tym większy EPOC.

Zobacz również:

Co jest przyczyną obolałości mięśniowej (zakwasy)?
Jaki przedział powtórzeń jest najlepszy?
Przysiad – jakie mięśnie pracują i jak wykonać go poprawnie?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *