Podciąganie na drążku jest bez wątpienia jednym z najważniejszych ćwiczeń siłowych. Wiele odmian tego ćwiczenia oraz szereg możliwości progresowania pozwala zbudować niezwykły poziom siły górnych partii ciała.
Wielu osobom brakuje siły i sprawność by podciągnąć się chociaż raz, przez co zadowalają się marnym ściąganiem drążka wyciągu górnego. Jeśli należysz do tych osób, daj sobie spokój z wyciągiem i zacznij praktykować podciąganie.
Podciąganie na drążku wzmacnia siłę chwytu
Nie jest żadną tajemnicą, że podciąganie na drążku wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za siłę chwytu. Żeby móc wykonać choć jedno powtórzenie, musisz dysponować w miarę silnym uściskiem dłoni. Jeśli tego zabraknie, nie będziesz w stanie utrzymać się w trakcie zwisu.
Silne mięśnie dłoni i przedramion są fundamentem każdego ćwiczenia siłowego górnych partii ciała. Jeżeli masz słaby chwyt i nic z tym nie robisz, na własne życzenie ograniczasz swój potencjał siłowy.
Na początku podciąganie z oporem własnego ciała będzie wystarczające, natomiast jeśli szukasz większych wyzwań, jest kilka opcji.
Jedną opcją jest przejście na drążek o większej średnicy lub owinięcie go jakimś materiałem, by zwiększyć jego grubość. Im większa będzie średnica, tym mięśnie odpowiedzialne za uścisk będą musieć mocniej pracować. Dodatkowo możesz doczepić zewnętrzny ciężar do pasa, by zwielokrotnić trudność ćwiczenia.
Podciąganie daje wiele możliwości rozwoju
Utrudniać i modyfikować podciąganie można na wiele sposobów. Najoczywistszą metodą progresji jest zwiększanie powtórzeń w serii, która pomoże ci rozwinąć wytrzymałość siłową.
W celu zwiększania siły nic nie stoi na przeszkodzie by doczepić ciężar do pasa i stopniowo dążyć do coraz większych obciążeń. Zanim jednak zaczniesz, upewnij się, że drążek jest wystarczająco stabilny.
Inną metodą jest zastosowanie różnych odmian podciągnięć. Na przykład zamiast rozkładać ciężar ciała równomiernie na dwóch rękach, możesz podciągać się na jednej ręce z asystą. Jako asysta może posłużyć ręcznik przywiązany do drążka. Jedną ręką wykonujesz większą część pracy, a drugą pomagasz sobie ciągnąc za ręcznik.
Dla wszechstronnego rozwoju warto jest okresowo zmieniać ustawienia dłoni. Podchwyt (grzbiet dłoni skierowany na zewnątrz) jest z reguły łatwiejszy do wykonania niż nachwyt (grzbiet dłoni skierowany do wewnątrz).
Podciąganie na drążku zwiększa tonus mięśniowy i pomaga osiągnąć szczupłą sylwetkę
Ćwiczenia siłowe, takie jak podciąganie na drążku zwiększają tonus mięśniowy, który świadczy o częściowym napięciu mięśni w spoczynku. Rozwinięcie dobrego tonusu spowoduje utrzymanie większego napięcia mięśniowego przez układ nerwowy nawet wtedy, gdy nic nie robisz.
Przełoży się to do spalania większej ilości kalorii na co dzień, a twoja sylwetka będzie wyglądać lepiej. Warto podkreślić, że wzrost tonusu mięśniowego nie zawsze musi oznaczać zwiększenie rozmiarów mięśni.
-
Przeczytaj także: