Menu Zamknij

Dlaczego sen ma tak duży wpływ na jakość twoich treningów?

Udostępnij znajomym!

Obserwując imponujące osiągnięcia wybitnych sportowców, większość ludzi zwraca uwagę wyłącznie na ich intensywne treningi oraz ścisłą dietę. Pomijany jest jednak najważniejszy element tej układanki, jakim jest sen. To właśnie za sprawą snu nasz organizm sprawnie się regeneruje i przygotowuje nas przed kolejnym wysiłkiem. Dlaczego sen jest tak ważny?

Podczas snu organizm produkuje hormony anaboliczne

Odpowiednia ilość snu wspomaga regenerację organizmu oraz naprawia „uszkodzenia” powstałe na skutek treningu. Kiedy śpimy, w naszym ciele są wytwarzane hormony anaboliczne, takie jak hormon wzrostu czy testosteron. Stan anabolizmu sprzyja nabieraniu masy mięśniowej oraz rozwijaniu siły mięśni.

Testosteron zwiększa syntezę białek (budowę mięśni), przyspiesza metabolizm i buduje kości. Hormon wzrostu poprawia regenerację organizmu i przyczynia się do spalania tłuszczu, jednak ma mniejszy wpływ na rozwój muskulatury jak testosteron. Kiepska jakość snu wpływa negatywnie na produkcję tych hormonów, a to z kolei przyczynia się do gorszej jakości regeneracji i mniejszych zysków z włożonej pracy.

Wystarczająco długi sen hamuje apetyt w ciągu dnia

Większość z nas przekonała się na własnej skórze, że zbyt krótki sen (6 godzin i mniej) powoduje większą chęć jedzenia w ciągu dnia. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Gdy jakość snu jest zaburzona, wzrasta poziom kortyzolu, który jest hormonem katabolicznym, czyli przeciwieństwem anabolizmu. Chronicznie podwyższony hormon stresu (kortyzol) nie tylko utrudnia budowanie mięśni, ale też sprawia, że czujemy się bardziej głodni w ciągu dnia.

Drugą przyczyną jest więcej dostępnego czasu na jedzenie. Zakładając, że poświęcasz na sen tylko 5 godzin, to na resztę dnia zostanie do dyspozycji aż 19 godzin. Jeśli wydłużysz okres snu, powiedzmy z 5 godzin na 9 godzin, dzień stanie się krótszy i szanse podjadania będą mniejsze.

Niewysypianie się prowadzi do podwyższonego poziomu stresu, a to przyczynia się do chęci konsumowania dużych ilości przetworzonego jedzenia, szczególnie takiego, które jest łatwo i szybko dostępne.

Ograniczanie snu to mniejsza koncentracja na ćwiczeniach

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość naszego treningu jest poziom koncentracji. Bez wątpienia poświęcanie zbyt małej ilości czasu na sen odbija się gorszym samopoczuciem, brakiem motywacji i znacząco mniejszym skupieniem na zadaniach.

Większość kontuzji niekoniecznie musi wynikać z używania dużych obciążeń czy wykonywania trudnych ćwiczeń, lecz z braku przygotowania i tragicznej techniki. Gdy masz przed sobą ciężki trening siłowy i nie zadbasz o sen, szanse powstania urazów drastycznie wzrosną.


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *