Menu Zamknij

Chcesz mieć szczupłą sylwetkę? Wybierz trening kalisteniczny!

trening kalisteniczny
Udostępnij znajomym!

Trening kalisteniczny jest treningiem siłowym, który sprzyja nie tylko wzmacnianiu mięśni, ale również pomaga zachować zdrową masę ciała. Trudno dyskutować z faktem, że większość osób uprawiających kalistenikę nie jest ani otyła ani przesadnie napompowana mięśniami. Gdyby tak było, nie byliby oni zdolni wykonywać tak zaawansowanych ćwiczeń z masą własnego ciała. Dlaczego zatem ta forma treningu jest tak skuteczna w drodze po szczupłą i wysportowaną sylwetkę?

Trening kalisteniczny pomaga monitorować wagę ciała

Trening z masą własnego ciała charakteryzuje się tym, że ciężar naszego ciała jest wykorzystywany jako opór. Im więcej ważymy, tym opór jest większy a ćwiczenie trudniejsze. Ma to niezwykle motywujący wpływ na ćwiczącego, ponieważ przybranie zbędnych kilogramów na pewno będzie odczuwalne podczas treningu.

Faktem jest, że tak podstawowe ruchy jak pompki klasyczne czy nawet podciągnięcia na drążku nie należą do grupy „dla zaawansowanych”. O ile tylko trening siłowy nie jest ci obcy, powinieneś bezproblemowo sobie radzić z takimi ćwiczeniami, nawet jeśli ważysz całkiem sporo.

Problem z nadmierną masą ciała zaczyna pojawiać się w momencie, gdy weźmiemy pod uwagę ćwiczenia nieco bardziej zaawansowane. Nigdy nie zobaczysz wysportowanego człowieka z nadwagą, który potrafi wykonać pompki do góry nogami na kółkach gimnastycznych czy podciągnięcia na jednej ręce. W tego typu ruchach stosunek siły do masy ciała jest kluczem.

Osoby z dużą wagą ciała – o ile są wystarczająco silne – mogą radzić sobie z podstawowym treningiem kalistenicznym, natomiast im trudniejsze ćwiczenie, tym każdy dodatkowy gram masy staje się prawdziwą udręką.

Kalistenika składa się w większości z ćwiczeń złożonych

Znaczna większość ćwiczeń kalistenicznych to ruchy wielostawowe. Oznacza to, że uprawiając kalistenikę wzmacniasz swoje ciało angażując wiele mięśni jednocześnie, a to prowadzi do rozwoju muskulatury i spalania dodatkowych kalorii.

Trenując z zewnętrznym obciążeniem, jak chociażby hantlami, dużo łatwiej jest znaleźć ćwiczenia stymulujące pojedyncze mięśnie osobno. Duży wybór ćwiczeń może być kłopotliwy, szczególnie dla nowicjuszy.

Celem wielu początkujących jest szczupła sylwetka, ale z powodu nadmiaru dostępnych możliwości, wybierają ćwiczenia jednostawowe, które nie sprawdzą się tak dobrze, jak ćwiczenia wielostawowe.

Z masą ciała można trenować praktycznie wszędzie

Jednym z istotnych warunków utrzymania zdrowej wagi ciała jest częste ruszanie się w ciągu dnia.

Z racji tego, że ćwiczenia kalisteniczne są dostępne w każdych warunkach, pomoże ci to wyrobić nawyki częstszego ruszania się. Możesz na przykład ustalić, że za każdym razem gdy idziesz do toalety, wykonasz 5 podciągnięć na drążku i 10 pompek.

Powtarzając taki cykl 5 razy dziennie, uzbiera się aż 25 podciągnięć i 50 pompek. Po tygodniu wykonasz 350 pompek i 175 podciągnięć.

Nie da się ukryć, że kalistenika to znakomity wybór, jeśli twoim celem jest wysportowane i zdrowe ciało.

Zobacz również:

-> Czy trening siłowy jest niebezpieczny?
-> Czym są serie “back off” i dlaczego warto je stosować?
-> Co powoduje wzrost masy mięśniowej?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *