Menu Zamknij

TOP 3 mity o budowaniu mięśni

Udostępnij znajomym!

Budowanie mięśni jest istotne nie tylko dla osób pragnących poprawić swój wygląd, ale także dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Podkręcony metabolizm, mniejsze ryzyko urazów, wytrzymalsze kości czy wyższy poziom sprawności fizycznej to tylko kilka powodów, dla których warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie. W internecie nadal można napotkać wiele błędnych informacji na ten temat, dlatego postanowiłem zebrać trzy najczęściej powtarzane mity w kwestii budowania masy mięśniowej.

Im większa bolesność mięśni, tym skuteczniejszy trening

Opóźniona bolesność mięśni (potocznie „zakwasy”) występuje kilka godzin po treningu i nasila się kilkanaście godzin po jego zakończeniu. Jeśli próbujesz nowego ćwiczenia lub dopiero zaczynasz przygodę z treningiem, bolesność jest nieunikniona. Jej wystąpienie mówi nam, że przetrenowaliśmy konkretny obszar ciała, ale czy pojawianie się bolesności jest konieczne? Zdecydowanie nie.

Brak odczuwanych „zakwasów” wcale nie oznacza, że sesja treningowa była nieskuteczna. Kiedy nabierzesz więcej doświadczenia i twój poziom wytrenowania wzrośnie, zauważysz, że bolesność mięśniowa może pojawiać się bardzo rzadko, a mimo to, mięśnie nadal będą się rozwijać.

Bez dużych ciężarów nie zbudujesz mięśni

Dążenie do podnoszenia jak największych obciążeń może być przydatne w rozwoju muskulatury, ale nie jest to warunek konieczny. Równie dobrze można budować masę mięśniową przy stosowaniu niższych obciążeń. Pytanie tylko jak określić odpowiedni ciężar?

Około 70% ciężaru maksymalnego to dobry punkt wyjścia. Zazwyczaj jest to obciążenie, które powinieneś być w stanie wykonać około 12-15 razy w jednej serii. Oznacza to, że nie musisz zbliżać się do 90 czy nawet 100% ciężaru, by skutecznie budować mięśnie.

Ćwiczenia z oporem własnego ciała nie budują mięśni

Budowanie mięśni nie musi ograniczać się tylko do treningu ze sztangą. Równie dobrze można wykonywać różne odmiany ćwiczeń na drążkach, poręczach czy na podłodze bez wykorzystania sprzętu. Co prawda trening z masą własnego ciała ma swoje limity i nie zbudujesz w ten sposób przerośniętej sylwetki. Niemniej jednak budowanie mięśni i osiągnięcie szczupłej i wysportowanej sylwetki w ten sposób jest jak najbardziej realne.

Przeczytaj także:


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *