Menu Zamknij

5 powodów, dla których warto regularnie trenować

Udostępnij znajomym!

Regularna aktywność fizyczna to najlepsza inwestycja w siebie, ponieważ bez zdrowia życie traci sens. Codzienne nawyki mają ogromny wpływ na naszą przyszłość. Nie musisz każdego dnia poświęcać kilku godzin na trening – wystarczy 10-20 minut dziennie. Jeżeli od dziś wdrożysz zwyczaj do tak krótkich i „nieistotnych” aktywności, Twoje zdrowie będzie Ci za to wdzięczne.

Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy styl życia, zawsze można i zawsze warto zmienić swoje życie na lepsze. Zacznij od małych i prostych kroków każdego dnia.

Brak otyłości

Nie jest zaskoczeniem, że brak ruchu bardzo negatywnie wpływa na zdrowie, wygląd, samopoczucie i cały szereg innych problemów. Aby stracić na wadzę, musisz spalać więcej kalorii, niż konsumować. W trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych, organizm zaczyna zużywać energię, co przekłada się na spalanie większej ilości kalorii.

Im bardziej intensywny trening wykonasz, tym więcej zredukujesz tłuszczu. Jeżeli wdrożysz do swojego treningu ćwiczenia siłowe, wówczas Twoja sylwetka zacznie nabierać kształtów. Mięśnie będą bardziej gęste, co przełoży się na estetyczny wygląd.

Większy poziom energii

Zamiast robić przerwę na kawkę, zrób kilka przysiadów, pompek albo podciągnięć na drążku. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest świetną opcją, aby podnieść poziom swojej energii. Natychmiast lepiej się poczujesz i będziesz mieć energię do dalszej pracy. Dodatkowo, umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza poczucie zmęczenia.

Niektóre źródła podają, że osoby skarżące się na brak energii, wprowadzając do swojego dnia krótki trening, zwiększyły poziom energii o ok. 20% z jednoczesnym zmniejszeniem poczucia zmęczenia o ponad 50%.

Jakość snu

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jakość snu ma fundamentalne znaczenia na to, jak będziemy się czuć następnego dnia.

Dzięki systematycznym sesjom treningowym, jesteśmy w stanie wydłużyć „głęboką” fazę snu, która odpowiada między innymi za redukcję stresu. Warto wspomnieć, że nie należy trenować bezpośrednio przed snem – będziemy bardziej pobudzeni, przez co trudniej będzie zasnąć.

Estetyczna sylwetka

Odchudzanie to bardzo popularny temat wśród początkujących. Zamiast myśleć w kategoriach „zrzucenia kilogramów”, warto zwrócić szczególną uwagę na rozwój masy mięśniowej. Bynajmniej nie chodzi tu o trenowaniu jak kulturysta.

Mam na myśli wypracowanie estetycznej i zgrabnej sylwetki, którą można osiągnąć trenując w domu, bez dodatkowego sprzętu. Opieranie swojego treningu tylko na treningu cardio nie zbuduje atletycznej sylwetki. W takim celu należy dodać ćwiczenia siłowe, które uwypuklą mięśnie.

Wystarczy spojrzeć na maratończyków – ich mięśnie brzucha nie są tak świetnie zarysowane i uwypuklone, jak u gimnastyków czy zapaśników. Zapomnij o trenowaniu tylko pod spalanie tłuszczu, zacznij łączyć cardio z treningiem siłowym, a Twoja sylwetka poprawi się po stokroć.

Życie na długie lata

Poprawiona jakość snu, lepsze samopoczucie i bardziej dotleniony organizm – to tylko ułamek zalet, jakie gwarantuje nam regularna aktywność. To wszystko ma wpływ na długość i jakość naszego życia.

  • Zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy
  • Minimalizuje ryzyko wystąpienia raka
  • Utrzymuje stawy, mięśnie, ścięgna i kości w dobrej kondycji
  • Kontroluje poziom cukru we krwi

Codzienne zwyczaje mogą działać na naszą korzyść, lub przeciwko nam. Nawet niewielkie ilości niezdrowego jedzenia, spożywane każdego dnia, w skali tygodni, miesięcy czy nawet lat odbije się na naszym zdrowiu. Tak samo wygląda sprawa ze zdrowym odżywianiem, uprawianiem sportu czy też jego brakiem – wszystko zależy od naszych decyzji, które konsekwentnie podejmujemy codziennie.

Zanim zaczniesz, warto zrozumieć i kierować się pewnym sposobem myślenia. Otóż podchodź do treningu jak do procesu, który trwa całe życie. Mówiąc inaczej, nie dawaj z siebie 100% na każdym treningu. Odłóż na bok głupie gadki motywacyjne ,,jak boli to rośnie”.

Trening trwający 10 minut, wykonywany każdego dnia, w przeciągu miesiąca wyniesie 300 minut = 5 godzin. Z biegiem czasu można wydłużać sesje treningowe, np. do 20-30 minut. Największą zaletą tej metody jest fakt, że powoli i bezboleśnie przyzwyczajasz się do nowego stylu życia. Po kilku tygodniach, miesiącach nie będzie to wymagało większego wysiłku.

_________________________________________________________

Dlaczego brak cierpliwości rujnuje Twoje postępy?

Czy można trenować codziennie?

Dlaczego powinieneś różnicować swoje treningi?


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *