Menu Zamknij

8 Najczęściej czytanych artykułów

Udostępnij znajomym!

W tym wpisie poznasz 8 najczęściej czytanych artykułów na moim blogu. Do każdego tematu link znajduje się w nagłówku.

Rodzaje skurczów mięśni – koncentryczny, ekscentryczny i izometryczny

Wiele osób w momencie zderzenia się z przysłowiową ,,ścianą” planuje wdrożyć do treningu nowe ćwiczenia i najlepiej skomplikować wszystko co się da. Prostszym oraz bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zmodyfikowanie tego co już jest. Przykładowo, aby utrudnić przysiad, możesz wprowadzić pauzę w dolnej części ruchu na kilka sekund. Zwiększy to napięcie mięśni w określonym punkcie oraz pozwoli wzmocnić słabe ogniwo. Poza tym stosowanie zatrzymań zwiększa bezpieczeństwo ćwiczenia, jak również ogranicza możliwość oszukiwania.

Jak stać się silnym, bez zwiększania masy ciała?

Coraz więcej osób pragnie zbudować sprawne i silne ciało bez nakładania balastu w postaci nadmiernej tkanki mięśniowej. Tak, możesz stać się niewiarygodnie silnym człowiekiem, bez narzucania na kości dużej ilości mięsa. Zwróć uwagę na gimnastyków, zapaśników czy zawodników sztuk walk – w ich kategoriach wagowych istotne jest, aby nie ważyć zbyt wiele, jednocześnie utrzymując siłę fizyczną na wysokim poziomie.

Upadek mięśniowy – jedyna droga do sukcesu?

Błędnie przyjęło się, że jeśli chcesz coś osiągnąć w jakimkolwiek sporcie, to musisz dążyć do skrajnego zmęczenia i opuszczać treningi najlepiej na noszach. To poważny błąd, przez który możesz nabawić się poważnych kontuzji i poczuć wstręt do sportu.

Czy masa idzie w parze z siłą?

Trening może być ukierunkowany na zmianę objętości mięśnia (zmiana strukturalna) oraz na zwiększenie jego zdolności do wytwarzania siły (zmiana funkcjonalna). Ograniczanie się tylko do narcystycznego pompowania mięśni sprawi, że możesz rozbudować pokaźne mięśnie na maszynach, a nadal być słabym jak 95-latka.

Jak zbudować masę mięśniową trenując tylko z oporem własnego ciała?

Chcesz zwiększyć masę mięśniową, ale nie masz dostępu do siłowni? Możesz to zrobić wykonując ćwiczenia, których oporem będzie twoja waga ciała. Wówczas nie potrzebujesz drogiego sprzętu i możesz zacząć działać od zaraz.

Jak zwiększyć siłę chwytu?

Mocny chwyt jest fundamentem prawdziwej siły. Jeśli jesteś uzależniony od stosowania pasków na nadgarstki przez większości ćwiczeń wymagających siły chwytu, nie możesz nazwać się silnym człowiekiem. Jeśli nie masz wystarczającej krzepy, aby utrzymać ciężką sztangę w dłoniach, albo drążka do podciągnięć – musisz nad tym popracować. Używanie pasków odciążających chwyt nie rozwiąże problemu.

Jaki przedział powtórzeń jest najlepszy?

Liczba powtórzeń w serii powoduje różne reakcje naszego organizmu. Martwy ciąg wykonany na 1 maksymalne powtórzenie przyczyni się do innych adaptacji niż seria 20 powtórzeń ze znacznie mniejszym obciążeniem. Nie tylko ma to wpływ na jakość mięśni, ale również na ich wygląd i siłę.

Dlaczego brak cierpliwości rujnuje twoje postępy?

Jeśli planujesz trenować jak najdłużej i z jak najlepszymi efektami, musisz unikać kontuzji za wszelką cenę. Brzmi to jak banał, niemniej jednak wiele osób ignoruje ten prosty fakt. Pierwszym krokiem w celu zminimalizowania urazów jest pielęgnowanie niezbędnej cechy: cierpliwości.

Niepotrzebny pośpiech na początku biegu wyczerpie paliwo zbyt szybko i nie pozwoli ci ukończyć maratonu. Dodatkowo nabawisz się kontuzji z powodu skrajnego zmęczenia. Trening powinien rozłożony na bardzo długi okres, ze stopniowym zwiększaniem trudności.


Udostępnij znajomym!