Bycie konsekwentnym to cenna zaleta, jednak czasami bywa poważną przeszkodą. W skrajnej sytuacji człowiek nie zastanawia się nad skutecznością swoich działań i wykonuje “to co zwykle”. W pewnym momencie stagnacja informuje nas, że należy coś zmienić. Cytując Alberta Einstaina: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.”
Świetną opcją zabezpieczenia się przed bezmyślnym robieniem tego samego, jest prowadzenie dziennika treningowego. Dzięki niemu zaczniesz zbierać swoje doświadczenia treningowe w jednym miejscu. Nauczysz się sprawniej analizować i wyciągać wnioski, aby w przyszłości dokonywać mądrzejszych decyzji. Wówczas dużo łatwiej zauważyć detale, które wcześniej mogły być niewidoczne.
Prowadzenie dziennika skupia uwagę na celu
Pamięć ludzka bywa zawodna i poleganie tylko na niej jest zgubne. Większość niezapisanych pomysłów powstających w naszych głowach, szybko ulatują z pamięci. Przelewanie swoich myśli i pomysłów na papier to recepta na lepsze skupienie uwagi na szczegółach w konkretnej sprawie. Regularne stymulowanie mózgu w tym kierunku będzie przypomnieniem o twoich priorytetach, co z kolei przełoży się na poszukiwanie lepszych rozwiązań.
Notatki treningowe wpływają na pewność siebie
Doświadczenie powstaje poprzez działania, które z kolei są solidną podstawą naszej pewności siebie. Pewność siebie rozwijamy poprzez pracę. Praca nad określonym zadaniem przekłada się później na to, jak wygląda twoja wiara w siebie. Skłonność do rezygnowania ze swoich marzeń to zdecydowanie destrukcyjny zwyczaj, natomiast znacznie trudniej jest się poddać, gdy założymy własny notatnik.
Obserwowanie swoich działań i postępów utrwala cię w przekonaniu, jakie metody są skuteczne, a które mniej. Masz namacalny dowód, dlaczego warto zawsze dążyć do celu pomimo trudności. Jeśli wrócisz do swoich notatek po wielu latach i zobaczysz okres zastoju, którego następstwem był progres, twoja wiara w siebie wzrośnie.
Dziennik treningowy jest źródłem motywacji i rozwiązań
Prowadzenie notatek treningowych nie tylko jest świetnym sposobem na obserwowanie swoich postępów, ale również przypomnieniem o wyznaczonych celach. Nasz organizm wykonuje tysiące różnych, skomplikowanych procesów o których możemy nie mieć pojęcia. Zapisując informacje z treningów nasz mózg podświadomie przetwarza te wiadomości i szuka rozwiązań.
Nierzadko zdarza się, kiedy umysł w najmniej oczekiwanym momencie podsuwa nam pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu. W trakcie snu, mózg analizuje wiele sytuacji z codzienności. Regularne czytanie swoich dotychczasowych zapisów i wprowadzanie zmian pozwoli ci się ciągle rozwijać i być zmotywowanym.
Notatki są namacalnym dowodem twoich działań i postępów
Zaletą posiadania fizycznych notatek jest to, że masz z nimi stały kontakt. W ten sposób zwykły dziennik staje się symbolem twojej pracy i poświęceń. Sam fakt trzymania notatnika treningowego w widocznym miejscu będzie cenną rzeczą w chwilach zwątpienia.
Zaczniesz wyciągać wnioski i wprowadzać kluczowe zmiany
Czasami wszyscy popełniamy podstawowe błędy, które ciężko samemu dostrzec. Pomimo własnego doświadczenia, warto jest od czasu do czasu poprosić kogoś, aby ocenił czy poprawnie wykonujemy określone ćwiczenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo że sami tego nie zauważymy. Monitorowanie swojej pracy za pomocą dziennika pozwala spojrzeć z „chłodną głową” i znacznie łatwiej znaleźć źródło problemu.
___________________________________
Dziennik treningowy – od czego zacząć?
Upadek Mięśniowy – Jedyna droga do sukcesu?
5 powodów, dla których warto regularnie trenować