Siła fizyczna może być rozwijana na wiele sposobów. Gimnastycy budują tężyznę fizyczną za pomocą ćwiczeń z oporem masy własnego ciała, a ciężarowcy stają się silniejsi, dźwigając niebotyczne ciężary. W obu przypadkach mamy do czynienia z treningiem siłowym. Trening siłowy nie tylko potęguje siłę naszych mięśni, ale również poprawia ruchomość, uczy przydatnych wzorców ruchowych i wzmacnia kości.
Trening siłowy poprawia ruchomość
Wykonując ćwiczenia siłowe w pełnym zakresie ruchu, mięśnie są rozciągane pod wpływem oporu. Przykładowo, w trakcie martwego ciągu, mięśnie pośladkowe i dwugłowe ud rozciągają się i ulegają napięciu. Czy pogorszy to twoją ruchomość? Zdecydowanie nie. Powtarzanie tego ruchu wzmocni mięśnie w rozciągniętej pozycji i utrwali ich elastyczność.
Dwuboiści cieszą się niezwykłą ruchomością bioder i barków. Muszą oni wytrenować do perfekcji głębokie przysiady z obciążeniem. Do tego trzeba jeszcze utrzymać ciężką sztangę nad głową, co byłoby niewykonalne bez ponadprzeciętnej ruchomości górnych partii ciała.
Ćwiczenia siłowe uczą wzorców ruchowych wykorzystywanych na co dzień
Czynności, które wykonujemy na co dzień praktykowane są również podczas treningu siłowego. Aby podnieść coś ciężkiego z podłogi, musimy przyjąć pozycję do martwego ciągu. Żeby usiąść na krześle lub kucnąć na ziemi, zginamy biodra wraz z kolanami tak samo jak przy robieniu przysiadów.
Większość osób nie zwraca uwagi na poprawną formę przy codziennych czynnościach, czego rezultatem są bóle pleców, kolan czy bioder. Poprawnie wykonany przysiad w większej mierze obciąża potężne mięśnie bioder i odciąża kolana i kręgosłup. Opanowanie fundamentalnych ćwiczeń siłowych i praktykowanie ich każdego dnia na pewno zminimalizuje wiele dolegliwości bólowych.
Trening siłowy zwiększa gęstość kości
Mówiąc o treningu siłowym, najczęściej myślimy o wzmacnianiu mięśni. Warto jednak zaznaczyć, że kości, tak samo jak mięśnie również stają się gęstsze i silniejsze. Gdyby kości nie ulegały adaptacjom, nie byłoby mowy o podnoszeniu przez ludzi tak kolosalnych obciążeń.
Zobacz również:
-> Podciąganie na drążku vs Ściąganie drążka wyciągu górnego – 5 różnic
-> Czy da się utrzymać atletyczną sylwetkę bez siłowni?
-> Czy kolejność ćwiczeń ma znaczenie?