Menu Zamknij

3 Nawyki treningowe, o których warto pamiętać

Udostępnij znajomym!

W nowym roku większość populacji wyznacza sobie jakieś cele. Niestety lwia część osób bardzo szybko rezygnuje i wraca do starych nawyków. Przyczyną najczęściej jest trenowanie od początku na wysokich obrotach. Aby sobie z tym poradzić, warto zadbać o pewne nawyki, na które z biegiem czasu nie będziemy zwracać uwagi – będą automatyczne.

Nawyki odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. To od nich zaczyna się każdy sukces i porażka. Czasami nie jesteśmy świadomi, jak wiele mamy destrukcyjnych zwyczajów, które w konsekwencji nas osłabiają i demotywują. Nie chodzi o to, aby raz na tydzień zrobić coś wielkiego, lecz każdego dnia, małymi krokami zbliżać się do celu. Nowy nawyk na początku jest bardzo ciężki do wdrożenia, natomiast po pewnym czasie stanie się normą.

Planuj trening i dąż do celu małymi krokami

Wyznacz sobie ambitny cel i rozłóż go na małe porcje. Pierwszy tydzień treningowy zorganizuj sobie tak, aby objętość i intensywność były stosunkowo niskie. Przykładowo, z tygodnia na tydzień zwiększaj jakiś parametr, np. objętość/ intensywność/częstotliwość.

Celem planowania treningu (periodyzacji) jest to, aby zacząć od niskiego pułapu i co sesję/kilka sesji treningowych zwiększać trudność. Takie podejście działa bardzo korzystnie na Twoją motywację – zaczynasz od łatwych treningów i powoli, z tygodnia na tydzień podnosisz poprzeczkę.

  • Progresywny trening da Ci znacznie lepsze rezultaty, niż gdybyś zaczynał od dużej intensywności i trenował tak cały czas.
  • Minimalizujesz ryzyko kontuzji, ponieważ stopniowo zwiększasz wymagania treningowe.
  • Planowanie treningu jest ciekawe i nie prowadzi do wypalenia.

Wyciągaj wnioski, zmieniaj metody

Naucz się wyciągać wnioski ze swoich zwycięstw jak i porażek. Jeżeli po dłuższym czasie stosowania danej metody nie widzisz żadnych efektów, warto się zastanowić nad zmianą taktyki, bądź lekką modyfikacją.

Aby lepiej zrozumieć, gdzie „leży” problem, warto zmienić tylko jeden parametr. Dla przykładu, jeśli zwiększasz trudność treningu, to zmień tylko objętość (całkowita liczba powtórzeń), a intensywność i całą resztę zostaw bez zmian.

3. Bądź minimalistą

„Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.”
– Albert Einstein

Nie komplikuj swoich treningów zbędnymi ćwiczeniami czy informacjami. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii mamy dostęp do nieograniczonego źródła informacji, co wcale nie jest takie cudowne, jakie może się wydawać.

Przypomina to trochę „paradoks wyboru”, który sprawia, że skupiamy się na szukaniu „idealnych” rozwiązań, które nie istnieją. Zamiast skupić się na konkretach, dobieramy zbędne ćwiczenia i metody, które jedynie odciągają nas od właściwego celu.

Osobiście jestem zwolennikiem minimalizmu w treningu i Tobie też to polecam. Wyznacz cel, dobierz niezbędne ćwiczenia i trenuj według planu.

__________________________________________________________

Dlaczego brak cierpliwości rujnuje Twoje postępy?

Jak zwiększyć siłę chwytu?

Jak powinien wyglądać skuteczny trening? Poznaj 5 zasad


Udostępnij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *